Informacje

Skrzypce osiągnęły swój szczyt dźwiękowy i estetyczny już kilkaset lat temu i nadal nieodmiennie budzą zachwyt swym wyglądem i dźwiękiem.

Toruńska Orkiestra Symfoniczna serdecznie zaprasza do udziału w IV Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym Toruń 2016. Tradycyjnie odbędzie się on w miejscu urodzenia Wielkiego Astronoma Mikołaja Kopernika, mieście licznych festiwali kultury, nauki i sztuki, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, blisko 800-letnim, wpisanym na listę światowego dziedzictwa kulturowego i naturalnego UNESCO – Toruniu. Szczególną rolę ogrywa tutaj muzyka, a jednym z symboli Torunia, jest stojąca na Rynku fontanna Flisaka ze skrzypcami. Za słowami wybitnego skrzypka i pedagoga polskiego prof. Tadeusza Wrońskiego, że

Skrzypce są najpiękniejszą i najbardziej niezwykłą rzeczą, jaką wytworzyła nasza europejska cywilizacja,

kryją się wieloletnie ćwiczenia skrzypków, aby móc ten doskonały instrument przybrać w muzykę całej plejady geniuszów, od Mozarta po Lutosławskiego. Laureaci trzech poprzednich naszych toruńskich Konkursów: Erin Keefe (USA), Artiom Shiskov (Białoruś), Malwina Sosnowski (Szwajcaria), Yoon Yang (Korea Płd.), Maria Włoszczowska (Polska), Clemence de Forceville (Francja), Anna Malesza (Polska) są naszymi dobrymi ambasadorami. W dniach 19.02.2016 – 28.02.2016 witamy wirtuozów skrzypiec i wielbicieli muzyki wiolinistycznej w Toruniu.

Paweł Dudzik /Dyrektor Festiwalu i Konkursu/
Mirosław Jacek Błaszczyk /Dyrektor Artystyczny/