Jury

Jury IV Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego – Toruń 2016

prof. Konstanty Andrzej KULKA – przewodniczący Jurykulka andrzej konstanty portret en_6287659

Jest jednym z najwybitniejszych polskich artystów-muzyków. Naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku 8 lat u Stefana Hermana. Drogę do sławy otworzył mu w 1964 Międzynarodowy Konkurs Radiowy ARD w Monachium, podczas którego zdobył I nagrodę. Od tego momentu rozpoczęła się jego światowa kariera. Od 1966 Konstanty Andrzej Kulka koncertował we wszystkich krajach Europy, Stanach Zjednoczonych, Ameryce Północnej i Południowej, Japonii oraz Australii. Zagrał ponad 1500 recitali i koncertów symfonicznych. Jako solista był gościem wielu renomowanych orkiestr (m.in. Berliner Philharmoniker, Chicago Symphony Orchestra, London Symphony Orchestra, English Chamber Orchestra, Conertgebouw Amsterdam, Minneapolis Symphony Orchestra, Leningradzkej Filharmonii). Artysta od 1994 jest profesorem Akademii Muzycznej w Warszawie, gdzie jednocześnie kieruje Katedrą Instrumentów Smyczkowych. Otrzymał wiele wyróżnień, nagród i odznaczeń, m.in. Nagrody Ministra Kultury i Sztuki, Nagrodę Ministra Spraw Zagranicznych „za wybitne zasługi w propagowaniu kultury polskiej za granicą”, Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski.
W 2006 roku pełnił funkcję przewodniczącego jury XIII Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego.


prof. Roland Baldini RolandBaldini-2014-03

Artysta urodzony w 1946 we włosko-austriackiej rodzinie w Wiedniu. Studiował na akademiach w Wiedniu oraz Salzburgu. Dyplom z wyróżnieniem zdobył w Salzburgu. Studia podyplomowe odbył u boku Maxa Rostala w Bernie oraz u Franco Gulli’ego we Włoszech. Po wielu latach pracy w Orkiestrze, rozpoczął karierę wykonując muzykę kameralną oraz ucząc w Vorarlberger Landeskonservatorium.


prof. Mirosław Jacek Błaszczykfd_galeria_13956705622017

Ukończył z odznaczeniem studia w Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie kształcił się w klasie dyrygentury Karola Stryji. W latach 1999-2002 był głównym dyrygentem Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Porto (Portugalia), a w 2003 r. jurorem i dyrygentem na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Maroku. Dwa lata później powołany został na stanowisko dyrektora artystycznego II Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego w Toruniu, a w 2011 r. objął stanowisko przewodniczącego jury VIII Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. W. Lutosławskiego w Warszawie. Jest dyrektorem artystycznym II Międzynarodowego Festiwalu Skrzypiec – Toruń 2016.


prof. Sergey Kravchenko kravchenko007

Profesor Konserwatorium Czajkowskiego w Moskwie, urodzony w 1947 roku. Ukończył renomowaną Szkołę Muzyczną Stolyarsky’ego w Odessie oraz Konserwatorium Moskiewskie pod opieką Leonida Kogana. Jego kariera muzyczna rozpoczęła się od zdobycia I nagrody na Konkursie Paganiniego w Genewie w 1969 roku. Był również laureatem Konkursu Kwartetów Smyczkowych w Liège (Belgia). Jest członkiem jury wielu prestiżowych, międzynarodowych konkursów: Czajkowskiego, Brahmsa, Oistrakha, Enescu i innych. Za znakomite osiągnięcia w dziedzinie muzyki, został uhonorowany tytułem: „Wybitny Artysta Rosyjski”.


prof. Michael Stricharz CIMG0339

Michael Stricharz,urodzony w Wiedniu,jest znanym skrzypkiem,uczniem wybitnego wirtuoza Henryka Szerynga. Obecnie jest Profesorem Akademii Muzycznej w Hamburgu. Doctor honoris causa i Profesor honoris causa Uniwersytetów i Akademii Muzycznych w Rosji, Ukrainie, Kazachstanie.   Honorowy członek „Richard Wagner Society”(Niemcy) oraz „Towarzystwa im. Henryka Wieniawskiego” w Lublinie. Prezydent Lwowskiej Orkiestry Kameralnej. Założyciel „Międzynarodowego Konkursu Michaela Stricharza dla młodych skrzypków” we Lwowie i w Alma-Ata. Członek i przewodniczący jury znanych międzynarodowych konkursów muzycznych.  Wielokrotny uczestnik słynnych muzycznych festiwali w Salzburgu, Edynburgu, Lucernie, Bayreuth.  Laureat jednej z najbardziej prestiżowych międzynarodowych premii w dziedzinie kultury i sztuki – „Olympus” za 2005 rok. Wiele państw uhonorowało go różnymi odznaczeniami (otrzymał m.in.: złoty medal Zasłużony dla Kultury Polskiej ”Gloria Artis”).


prof. Tomasz Tomaszewski Tomasz-Tomaszewski_foto

Tomasz Tomaszewski urodził się w Czechowicach w Polsce i studiował w Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie u prof. Wrońskiego. Po egzaminach, które zdał z wyróżnieniem, kontynuował studia w Konserwatorium Leningradzkim u prof. Gutnikowa oraz we Freiburgu u prof. Marschnera i uczęszczał na kursy mistrzowskie u Drużynina, Krysa, Fourniera, Liebermanna, Hillera i Szerny’ego. Jako solista może wykazać się licznymi nagraniami radiowymi i płytowymi w wielu krajach Europy, w Japonii, Chinach i USA. W 2001 roku został profesorem Uniwersytetu Sztuk w Berlinie.